Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları

acil-tip-teknisyeni-maas
Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Son zamanlar da liselerin Sağlık bölümleri çoğaltıldığı için birçok lise mezunu genç Acil tıp teknisyeni (ATT) olmak için koşturuyor. Sağlık sektöründe çok önemli ve kritik noktada bulunmaktadırlar. Sağlık sektörünün ilk adımını acil tıp teknisyenleri gerçekleştirmektedir. Ambulanslarda çalışan ATT personeli olay yerine süratle ulaştıktan sonra hastalara ilk müdahaleyi yaparlar.

acil tıp teknisyeni

Sağlık liselerinin devreye girmesiyle günümüzdeki en popüler mesleklerden biri haline gelmiştir. Bugün Att lerin maaşı ne kadar? çalışma şartları nelerdir? gibi sorulara yanıt arayacağız.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nedir?

Att Ambulanslarda görev yapmaktadır. Hastalara olay yerinde ve ambulansta ilk müdahaleyi yapmaktadırlar. Att çok zorlu şartlarda görev yapar. Kaza, Deprem, Rahatsızlık, Sel, Yangın, Kalp Krizi vs. durumlarda kritik olan ilk müdahaleyi yaparlar. Att’nin ne iş yaptığını ne kadar maaş aldığını ülkemizde merak edenler bir hayli yüksek. Yazımızda meraklarınızı gidermeye çalışacağız.

acil tıp teknisyeni

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nasıl Olunur?

Acil Tıp Teknisyeni olabilmek için sağlık meslek liselerinden mezuniyet şartı aranmaktadır. Sağlık meslek lisesinden başarı ile mezun olan adaylar daha sonra dilerse KPSS sınavına girebilir. Sınavı başarı ile geçen adaylar kamu kurumlarında istihdam edebilmektedir. Adaylar dilerse özel hastane ve kuruluşlarda da mesleğini icra edebilirler. Kamu kurumlarında çalışacak personeller özel kurumlara göre daha yüksek maaş alabilmektedir.

Mesleğe seçecek adayların şu kriterleri öğrenmeleri faydalı olacaktır. Bir Acil Tıp Teknisyeninde olması gereken özellikler;

  • Sabırlı, sorumluluk sahibi, gerektiğinde insiyatif alması bilmelidir.
  • Takım çalışmasına yatkın olmalıdır.
  • İnsanlarla iletişimi kuvvetli olmalıdır.
  • Gerektiğinde ambulansı bile kullanması gerekir.
  • Askerlik görevinden muaf veya tamamlamış olmalıdır.
  • Soğukkanlı ve stres yönetimi kuvvetli olmalıdır.
İlginizi Çekebilir  Penti Personel Maaşları

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar?

Kamu da çalışan Att ler 2024 yılında ortalama 27.000 TL maaş almaktadırlar. Ayrıca aile yardımı, çocuk yardımı gibi yardımlar ile maaşları daha da artmaktadır.

Özel kuruluşlar ve hastaneler de çalışan acil tıp teknisyenleri ise 20.000 TL – 30.000 TL arasında maaş alabilmektedirler.

Lise Mezunu Att Maaşları Ne Kadar?

Son zamanlarda ülkemizde sağlık liselerinin sayısını oldukça artmış durumda. Bu sebep ile çokça merak edilen lise mezunu att maaşları ise şöyledir; En az 17.500 TL en çok 25.000 TL dir.

Bu rakamlar mesai saatlerine, ek ödemelere, sosyal ödemelere göre artabilmektedir.

ÖnLisans Mezunu Att Maaşları Ne Kadar?

Bir diğer merak konusundan biriside ön lisans mezunu att maaşlarıdır. lise mezunu ve ön lisans mezunu att personeli arasında ücret olarak pek bir fark görülmemektedir. Fakat ön lisans mezunu ve devlet kurumunda çalışan personellerin ücreti daha yüksek olabilmektedir.

Att Çalışma Saatleri

Acil Tıp Teknisyenleri nöbet sistemi ile çalışmaktadır. Örneğin nöbet günü gelen personel 24 saat boyunca çalışıp ertesi 48 saat izin yapmaktadır. Haftalık 40 saat çalışma süresi vardır. Yani haftalık 2 kez nöbet tutmaktadırlar. Tabi haftalık 40 saati geçen çalışma süreleri mesai ücreti olarak ödenmektedir.

2024 ATT maaşları

2024 yılında sağlık sektörü de başta olmak üzere bir çok sektör çalışanına büyük ölçüde zamlar yapılmıştır. Bunun paralelinde 2024 ATT maaşları da araştırma konusu olmaya başlamıştır. Yapılan son zamlar ile 2024 ATT maaşları ortalama 25.000 TL civarındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*